Ana Sayfa / TARİH SINIFI ARAÇLARI / Tarih Haritaları Atlasları / Büyük İskender ve Helenistik Dönem

Büyük İskender ve Helenistik Dönem

10-iskender_imparatorluguBüyük İskender ve Helenistik Dönem

Makedonya kralı II. Flip’in oğlu olan Büyük İskender Yunanistan’ı işgal ederek Helen birliğini kurmuştur. Ardından Anadolu, Suriye, Mısır ve İran’ı alarak sınırlarını Hindistan’a kadar genişletmiştir.

M.Ö. 330-30 yılları arasında gerçekleşen ve Yunan medeniyetinin Doğu medeniyetleri (Mısır, Anadolu, Mezopotamya, İran) ile kaynaşmasıyla ortaya çıkan uygarlığa Hellenistik uygarlık adı verilmiştir.

Hellenistik medeniyetinin en önemli şehirleri İskenderiye ve Antakya‘dır. Özellikle İskenderiye’de bilimsel araştırmalar yapan akademiler kurulmuştur. Mezopotamya’nın astronomisi Mısır’ın ise tıbbı alınarak geliştirilmiştir. Olimpos tanrılarından vazgeçilerek Doğu’nun ilahları benimsenmiştir.

Bu dönemde deney ve gözleme dayanan bilimsel anlayış gelişmiştir. Matematikte Arşimet, coğrafyada Batlamyus ve Erostetenes gibi bilginler yetişmiş ve islam coğrafyacılarını etkilemiştir. İskenderiye Feneri dünyanın 7 harikasından biridir.

Hakkında Yorgun

Yorgun... Bir tarih öğretmeni... En iyisini bildiğini iddia etmiyor... Öğrenmeye ve bildiğini,bildiği kadarıyla öğretmeye çalışıyor...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.