Ana Sayfa / Haberler / Tarih Haberleri / Kahramanlık destanı 96. defa kutlanıyor

Kahramanlık destanı 96. defa kutlanıyor

kahramanlik-destani-96-defa-kutlaniyor
Bundan 96 yıl önce 22 gün 22 gece süren mücadelesiyle dünyada eşi benzeri görülmemiş bir kahramanlık destanı yazarak, “Kendi kendini kurtaran şehir” unvanını alan Kahramanmaraş, her yıl günlerce süren 12 Şubat Kurtuluş Bayramı etkinlikleri ve töreniyle istiklalinin ölümsüzleştiği günü tek yürek olarak kutluyor.

Kurtuluş Savaşı’nda sergilediği onurlu mücadele örneğiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından 5 Nisan 1925’te verilen Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile büyük bir gurur yaşayan Kahramanmaraş, yazılan destanın 96. yıldönümünü her yıl Uluslararası Kurtuluş Güreş Turnuvası, bisiklet ve koşu yarışmaları, fotoğraf sergileri, konferanslar, konserler, tiyatro gösterileri gibi çeşitli sportif yarışmalar ve kültürel etkinliklerle kutluyor. Kutlamalarda Şeyh Sezai Efendi, Aslan Bey, Sütçü İmam, Rıdvan Hoca, Yörük Selim, Şehit Evliya, Muallim Hayrullah Efendi, Mıllış Nuri, Senem Ayşe, Abdal Halil Ağa olmak üzere, kahramanlığa imza atan herkes hatimler ve mevlidi şeriflerle yad ediliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç “12 Şubat, bir avuç Maraşlının içinde bulunduğu imkan ve şartları düşünmeksizin kadın-erkek, çoluk-çocuk demeden “Maraş bize mezar olmadan düşmana Gülzar olmaz” diyerek verdiği topyekun bağımsızlık mücadelesinin ifadesidir. Kahramanmaraş halkı, 96 yıl önce yazdığı kurtuluş destanının gurur günü olan 12 Şubat’ı ebediyete kadar kutlayacak. Bugünkü varlığımızı dün bağımsızlığımız için hayatını feda eden kahraman şehitlerimize borçluyuz. 96 yıl önce dedelerimizin, ninelerimizin askeri destek almadan dünyanın en güçlü ordularına karşı verdikleri istiklal mücadelesini, bugün bu şehrin emanetini taşıyan torunları olarak bizler onların gurur duyacakları adımları atmak ve şehrimizi her alanda ileriye götürmek için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Kahramanmaraş kadim medeniyetimizin ruhu olan, en önemli şehirlerinden birisi. Kahramanlar diyarı olan bu kadim şehirde her gün bir başka başarı hikâyesi yazılmakla kalmayıp, tarihine, kültürüne ve sosyalliğine yakışır çağdaş ve modern belediyecilik anlayışıyla, Kahramanmaraş’ın Türkiye’nin dünyadaki ilk 10 ülke arasına girme hedefine, ekonomisi, sosyal yaşamı, çağdaş ve modern vizyonu ile katkı vermenin gururunu yaşıyoruz. Bu şehirde yaşamak, Kahramanmaraşlı olmak bir onurdur. Yöneticilik yapmak ise bambaşka bir onurdur” dedi.

Kendi kendini kurtaran Şehir

İstiklal Madalyası ve kahramanlık unvanı verilerek iki defa ödüllendirilmesi ile dünyada bir benzeri bulunmayan Kahramanmaraş, sadece vatanın kurtarılmasındaki öncülüğüyle kalmayarak, dondurması, kırmızı biberi, tarhanası, çelik mutfak eşyası, Germenicia Antik Kenti ve tekstili ile marka şehir olma yolunda hızla ilerleyen, Türkiye’nin en önemli şehirleri arasında parmakla gösterilerek bugün başka bir destan yazıyor. Özellikle Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları ve hizmetleriyle açılan yeni bulvarlar, tünel kavşaklar, dev rekreasyon alanları, Türkiye’de ilgiyle takip edilen ödüllü kültürel ve sosyal hizmetler, eğitim ve sağlık yatırımları ile yaşam standardı hızla yükseliyor.  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, “12 Şubat iman gücünün silah gücünü yenerek ‘Kendi Kendini Kurtaran şehir’ unvanını aldığı istisnai bir gündür” dedi.

Hakkında Yorgun

Yorgun
Yorgun... Bir tarih öğretmeni... En iyisini bildiğini iddia etmiyor... Öğrenmeye ve bildiğini,bildiği kadarıyla öğretmeye çalışıyor...

İlginizi Çekebilir

28 Şubat’ın bir alçaklığı daha!

28 Şubat döneminde işlenmiş bir kültür cinayeti yıllar sonra öğrenildi ve 1909’a kadar Sultan Abdülhamid’in …

Bir Cevap Yazın