'Şehzade'ye kız toplama' skandalı! | Tarih Dersi Tarih Öğretmeni
Ana Sayfa / Haberler / Tarih Haberleri / ‘Şehzade’ye kız toplama’ skandalı!

‘Şehzade’ye kız toplama’ skandalı!

muhtesem_yuzyılOsmanlı’ya hakaret ettiği gerekçesi ile tepki çeken ‘Muhteşem Yüzyıl Kösem’ dizisine bir ağır eleştiri de Tarihçi Talha Uğurluel’den geldi. “Akıncıların işi Avrupa’dan güzel kız toplamak sanki” diyerek dizinin fantastik karakterler ortaya çıkardığını söyleyen Uğurluel “Bu safsatalar dayatılırsa bu işin takipçisi olacağız” dedi.

Bursa’da düzenlenen “II. Abdülhamid Han, Dehanın İzleri” konferansında konuşan Tarihçi Talha Uğurluel, tarihi gerçekleri saptırıp Osmanlı Devleti’ne hakaret ettiği gerekçesi ile tepki çeken Muhteşem Yüzyıl: Kösem Sultan dizisini ağır bir dille eleştirdi.
Fantastik Osmanlı dizilerinin tarihi çarpıttığını kaydeden Uğurluel, sözlerini Kösem Sultan dizisine getirerek Osmanlı Saray yaşantısının skandal bir şekilde nasıl çarpıtıldığını açıkladı. Uğurluel dizide, Osmanlı akıncılarının Şehzadeler için Avrupa’dan kız topladığını ve daha sonra evlilikler olduğunun yansıtıldığını fakat gerçek isimler üzerinden yapılan bu canlandırmanın traji komik
olduğunu kaydetti.

“Hürrem artık Hürrem cadısı olarak anılıyor”

Uğurluel dizi için şunları söyledi: “Gerçek tarihi isimler kullanılıyor. Gerçek zaman dilimi kullanıyor, kronoloji tamam, ama içeriği bomboş. Tarihi insanların yaşantıları gibi değil yaşantılar. Kıyafetler uymuyor, oturmalar, kalkmalar uymuyor. İnsanlar tarihi çarpık, yanlış, hatta nefretle anmaya başlıyor. Hürrem Sultan artık Hürrem cadısı olarak anlatılıyor. Geçen dizinin bıraktığı tahribat… Kanuni’ye bakıyorsunuz, orijinalı muhteşem, ama dizideki pasif. Paşaların çoğu kendini beğenmiş, koltuk sevdalısı. Osmanlı’da belli dönemler böyle kişiler olabilir, ama o dönemde böyle bir şey yoktu.Yeni bir dizi başladı, ilk bölümünü seyrettim. Beni hiç şaşırtmadılar. Akıncıların işi Avrupa’dan güzel kız toplamak sanki. Yine gittiler birilerini bulup geldiler. Tombaladan çıkan kızlarla şehzadeler hemen evlendiriliyor. Böyle bir şey mümkün değil. Bu kız yıllarca eğitim alıyor, yetişiyor. Bunlar traji komik şeyler, isimleri değiştirseler rahatsız olmayacağız, ama isimler gerçek olup da bu safsatalar dayatılırsa, kusura bakmasınlar, biz tabii ki bu işin takipçisi olacağız.”

Uğurluel, Sultan 2. Abdülhamid’in dedelerine çok düşkün bir padişah olduğunu ifade ederek “Yavuz Sultan Selim’in şiirlerini Almanya’da bastırıp dağıtmıştır. Teşkilat-ı Mahsusa gibi önemli bir teşkilatı kurmuştur. Kurduğu bu istihbarat teşkilatında profesyonel elemanlar yetiştirildi. Böyle uzman kişiler sayesinde Sultan Abdülhamid, İngilizler’in Arap coğrafyasındaki faaliyetlerinden ve Anadolu’da olup bitenlerden anında haber alabiliyordu. O yüzden kimse onun zamanda hiçbir şey yapmaya fırsat bulamadı. O, dehasıyla Osmanlı’ya 30 yılın üzerinde rahat bir nefes aldırdı” ifadelerini kullandı.

Konferansa Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Muhsin Özlükurt, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Memur-Sen İl Başkanı Numan Şeker de katılırken, Uğurluel, programın sonunda sevenlerine kitaplarını imzaladı.

Yeni Şafak

Hakkında Yorgun

Yorgun
Yorgun... Bir tarih öğretmeni... En iyisini bildiğini iddia etmiyor... Öğrenmeye ve bildiğini,bildiği kadarıyla öğretmeye çalışıyor...

İlginizi Çekebilir

Kahramanlık destanı 96. defa kutlanıyor

Bundan 96 yıl önce 22 gün 22 gece süren mücadelesiyle dünyada eşi benzeri görülmemiş bir …

Bir Cevap Yazın