Ana Sayfa / Çağdaş Dünya ve Türkiye Tarihi / 5.Ünite:Küreselleşen Dünya / Küreselleşen Dünya Ders Notları / Yeni Oluşum Sürecinde Balkanlar Yugoslavya ve Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin Dağılması

Yeni Oluşum Sürecinde Balkanlar Yugoslavya ve Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin Dağılması

YENİ OLUŞUM SÜRECİNDE BALKANLAR

YUGOSLAVYA VE SOSYALİST FEDERAL CUMHURİYETİ’NİN DAĞILMASI

Tito’nun 1980’de ölümüyle Yugoslavya’yı oluşturan 6 federe cumhuriyeti cumhurbaşkanlarının devleti dönüşümlü olarak yönetmesiyle düzen korundu.

 

Ancak 1980’lerde başlayan Dünya Ekonomik Buhranı ülkeyi olumsuz etkiledi. Federal Cumhuriyetler arasındaki ekonomik farklılıkları aşırı milliyetçilerin harekete geçmesi için uygun koşulları oluşturdu ve Yugoslavya’nın parçalanma sürecine girmesinde etkili oldu.

Aralık 1987’de Slobodan Miloşeviç’in darbe sonucu iktidara gelmesinin ardından 1990’da Slovenya bağımsızlığını ilan etti.

Bunu Hırvatistan takip etti. Böylece Yugoslavya’nın parçalanma süreci başlamış oldu. 1991’de Sırp – Hırvat çatışmaları sonu iç savaş başladı. Aynı yılda Makedonya ve Bosna – Hersek de bağımsız oldular.

BM, Yugoslavya krizinin çözümünde etkili olmadı. Sırp kuvvetlerinin yaptığı katiamların durmaması sonucu Nato harekete geçti. 14 Aralık 1995’te Dayton Antlaşması imzalanarak Bosna Savaşı sona erdi.

 

Hakkında Yorgun

Yorgun... Bir tarih öğretmeni... En iyisini bildiğini iddia etmiyor... Öğrenmeye ve bildiğini,bildiği kadarıyla öğretmeye çalışıyor...

İlginizi Çekebilir

Değişen Dünya ve Türk Dış Politikası Türk Dış Politikasının Genel Özellikleri

H. DEĞİŞEN DÜNYA VE TÜRK DIŞ POLİTİKASI TÜRK DIŞ POLİTİKASININ GENEL ÖZELLİKLERİ “En uzakta zannettiğimiz …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.