ABD’nin Kurulması


ABD’NİN KURULMASI

abd bayrak

Amerika’nın 1492’de keşfinden sonra İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler, bu kıtada toprak sahibi oldular. İngilizler, Amerika’daki topraklarını genişlettikten sonra İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkelerden göçmenler yerleştirerek koloniler kurdu. 18. yüzyıl ortalarında, bu kolonilerin sayısı 13’e yükseldi. Koloniler, ABD’nin temelini oluşturdu.

İngilizlere bağlı olan koloniler, İngiliz Kralı’nın tayin ettiği bir vali tarafından yönetiliyor ve bir de meclisleri bulunuyordu. Amerika’da yaşayan bu insanların İngiltere’nin özgür vatandaşlarından farkı yoktu. 1756-1763 yılları arasında İngiltere’nin Avusturya, Fransa ve Rusya ittifakıyla yaptığı Yedi Yıl Savaşları, İngiltere’nin maliyesinin bozulmasına neden oldu.

İngiltere’nin mali durumunu iyileştirmek amacıyla yeni vergiler koyması, Amerika’daki kolonilerin tepkisine neden oldu. 1774’te toplanan 1. Filedelfiya Kongresi’nde İngiltere ile savaşa karar verildi. 2. Filedelfiya Kongresi’nde (1776) 13 sömürge, bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bu kongrede İnsan Hakları Bildirisi kabul edilerek onaylandı.

Fransa, İspanya ve Hollanda’dan yardım alan koloniler, İngilizleri yendiler. İngilizler, barış istemek zorunda kaldı ve Versaille (Versay) Antlaşması imzalandı (1783).

 

Bu antlaşmaya göre:

  • İngilizler, 13 sömürgenin bağımsızlığını tanıdılar.
  • Antillerden bazı adaları ve Senegal’i Fransa’ya verdiler. Bağımsızlıklarını ilan eden eyaletler içişlerinde serbest olmak şartıyla bir araya gelerek Amerika Birleşik Devletleri’ni kurdular (1787).

ABD’NİN KURULUŞUNUN SONUÇLARI

  1. İnsan Hakları Beyannamesi ilan edilerek demokratik bir rejim kuruldu ve Avrupa’ya örnek oldu.
  2. Avrupa’ya karşı denge unsuru oluştu.
  3. Avrupa kültür ve medeniyeti yeni bir yayılma alanı buldu.
  4. Göçler sonucunda Avrupa’da işsizlik azaldı.

 

Hakkında Yorgun

Yorgun... Bir tarih öğretmeni... En iyisini bildiğini iddia etmiyor... Öğrenmeye ve bildiğini,bildiği kadarıyla öğretmeye çalışıyor...

İlginizi Çekebilir

Sanayi İnkılabı’nın Nedenleri Ve Ortaya Çıkan Değişimler

SANAYİ İNKILABI'NIN NEDENLERİ VE ORTAYA ÇIKAN DEĞİŞİMLER İnsan ve hayvan gücüyle yapılan üretimden, makine gücüne …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.